KAJO

Fincsiségek

http://kaja.blog.hu/2008/01/13/hideg_zakuszka_a_la_csaba


Zakuszka

Gyerekkori emlékeim között élénken él az, amikor őszi reggeleken Mama elém teszi a reggelit: egy szelet kenyér zakuszkával megkenve, mellé édes, citromos hársfa tea. Ahogy beleharapok a kenyérbe, rögtön érzem azt a semmivel nem összetéveszthető ízorgiát, a zakuszka mennyei ízét. Ez az íz végigkísérte az életem, mert zakuszkát minden évben főzünk. Macerás dolog, meg időigényes is, de megéri!

A készítése kezdődhet már augusztusban, mert padlizsánt már lehet kapni, csak ki kell várni, míg elérhetőbb az ára. Na akkor szoktunk rendes mennyiséget (azaz minimum 100 kilót. Igen, százat!) szabad tűzön megsütni, megpucolni, lecsurgatni, aprítani, bezacskózni és fagyasztani. Az aprítást szigorúan fa vagy műanyag késsel végeztük, mert a fémtől a padlizsán húsa megfeketedett, de amióta vannak kíváló rozsdamentes kések és darálók, lényegesen lerövidűl ez a munkafázis, mert a lecsurgatott padlizsánt egyszerűen ledaráljuk egy rozsdamentes húsdarálón:-) Egy részéből készül majd a zakuszka, a többiből meg télen, főként hétvégi reggelikre, a padlizsánkrém. Szeptember vége felé, amikor a pritaminpaprikát sem mérik már aranyárban, akkor jön el a zakuszka főzés ideje.

Hozzávalók egy adaghoz:
5 kg sült padlizsán, aprítva
5 kg pritamin paprika, darálva
1 kg vöröshagyma
1,5 liter (házi) sűrített paradicsom lé
1 liter napraforgó olaj
ízlés szerint só, egész fekete bors (ha nem szeretünk ráharapni, akkor teatojásban)
5-6 babérlevél
A hozzávalók mennyisége tisztán értendő, azaz a padlizsán sütve, csurgatva, a pritamin és a hagyma tisztítva, darálva. Nagy mennyiségnek tűnhet, de ha már rááldozzuk az időt, ne készítsünk kevesebbet, mert télen hálásak leszünk érte! Mi évek óta 2 adaggal főzünk és így sem szokta megérni a tavaszt :-)

A hagymát kb 2 dl olajon üvegesre kell dinsztelni. Egy külön edényben a maradék 8 dl olajon megdinsztelni a pritamint és kevergetve addig sütni, míg minden leve elpárolog, különben híg lesz tőle a zakuszka. Ha ezzel megvagyunk, egy nagy edényben összekeverjük a hozzávalókat és elkezdjük főzni. Folyamatos kevergetést igényel, mert hajlamos a kozmásodásra. Ha van lehetőség a szabadban készíteni, megspórolhatunk vele egy nagytakarítást. Érdemes jó hosszú nyelű eszközzel kevergetni, mert főzés közben bugyog, pattog és minél távolabb van az ember keze az edénytől, annál nagyobb eséllyel kerülheti el az égési sérüléseket. Legalkalmasabb erre a feladatra egy olyan keverőfa, amivel falun a szilvalekvárt kevergetik főzés közben. Kb 1,5-2 óra főzést igényel attól a pillanattól, hogy forrásnak indult. Akkor van kész, ha a tetején megjelenik az olaj, ilyenkor azonnal el kell zárni alatta a tüzet és még forrón belekanalazni a jól elmosott üvegekbe. Ezeket lezárás után hideg dunsztba tesszük másnapig, azaz pld. pléddel kibélelt kosárba, bebugyolálva, hogy lassan hűljön ki. Úgy válasszunk üvegeket, hogy egy üveggel max. 1 hét alatt fogyasszunk el, mert mentes minden tartósítószertől és felbontás után 5-6 nap múlva képes bepenészedni.

Erdélyben több fajta zakuszkát készítenek: a padlizsán helyett létezik babbal készült, vagy gombás zakuszka is, melyhez erdei gombát használnak (leginkább róka gombát és vargányát, „hirib” gombát, ahogy Erdélyben nevezik). Gombás receptem nincs, segítségül a guglit javaslom, de megbízható babos zakuszka receptem van, igaz még nem főztem, de akitől kaptam, azé nagyon ízlett.

Babos zakuszka hozzávalói:
1 kg fehér, nagyszemü bab (jó a mirelit is!), puhára főzve
3 kg pritamin paprika, vékony csíkokra vágva
2 kg húsos (pld. kaliforniai) paprika megsütve, meghámozva, felcsíkozva
10 nagy fej hagyma tisztítva, darálva
1 liter sűrített paradicsomlé
3,5 dl olaj
1 nagy csomó petrezselyem zöldje
só, bors

A hagymát az olajon üvegesre párolni, hozzáadni a pritamin és sült paprika csíkokat, a leszűrt babot, paradicsomlevet, fűszereket. Forrástól számítva kb 1 órát kell főzni, folyamatos kevergetés mellett, besűríteni, üvegekbe rakni, majd félórára meleg dunsztba tenni.

--------------------------------------------------------------------------------------

Zakuszka

September 8, 2008 hij  
kategória Gyerekeknek, Nemzetközi, Receptek

ZakuszkaAz Erdélyből származó zakuszka sokak által ismert és kedvelt zöldségkrém, amely kenhető kenyérre, de felhasználhatjuk ételek ízesítésére is. Üveges kiszerelésben az üzletekben is megvásárolható, de még ízletesebb a saját készítésű. Így ráadásul a legfinomabb és legjobb minőségű szezonális alapanyagokat használhatjuk fel a készítéséhez..


Hozzávalók:

  • 3 kg paradicsompaprika
  • 3 kg padlizsán
  • 80 dkg hagyma
  • 2 ½ kg paprika (sárga)
  • 1 ½ kg paradicsom
  • ¾ l olaj
  • 1-2 csípős paprika (elhagyható)
  • 10 db babérlevél
  • só, őrölt bors
  • 2 ek méz
  • 4 gerezd fokhagyma

Elkészítés:

  1. Steril üvegeket előkészítjük.
  2. A paradicsomból paradicsompürét főzünk.
  3. A paprikákat és a padlizsánokat a sütőben (egészben) megsütjük, lásd grillezett paprika és grillezett padlizsánnál leírtakat. A hagymát apróra vágjuk.
  4. A paprikák és a padlizsán héját leszedjük, a zöldséghúst darálón ledaráljuk (használhatunk nagylyukú passzírozót is).
  5. Nagy lábasban a hagymát az olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a paradicsompürét, összefőzzük.
  6. A zöldséget hozzáadjuk a hagymás paradicsomhoz. Beletesszük a babérlevelet, jöhet a bors, só, méz és legvégül a fokhagyma (ízlés szerint egészben, vagy préselve). Az egészet rövid ideig összefőzzük.
  7. A steril üvegekbe töltjük, az üvegeket légmentesen lezárjuk, és meleg sütőbe tesszük. Itt hagyjuk kihűlni.

Tippek:

  • A zakuszkát krémes állaga miatt gyerekek is kedvelik. Ha nekik is készítjük, ne tegyünk bele csípős paprikát, és fűszerezzük mértékkel. A bors használható egészben is, de akkor készüljünk fel arra, hogy esetleg ráharapunk, vagy főzzük a zakuszkában teatojásban. 
  • A zakuszka munka- és alapanyag igényes, javasoljuk a folyamatot esetleg két részletben elvégezni (pl. paradicsompüré készítése, vagy paprika és padlizsán előkészítése külön is elvégezhető), de összeállhatunk többen is, így az alapanyagok beszerzése és feldolgozása is könnyebb és gyorsabb. Sőt, a férfiak is beszálhatnak, és grillezhetik szabad tűzőn a paprikát és a paradicsomot!
  • Készíthető kápia paprikával is, és egyébként is több verziója létezik a zakuszkának, a fenti egy a sok közül.
  • Felhasználható szendvicskrémként, ízesítésre is, pl. főzelékekbe, húsokhoz, levesekbe, egytálételekbe, omlettbe.
  • A fenti adagból jó sok üveg zakuszka lesz, de nem baj. Sokáig eláll, de el is ajándékozhatjuk! Javasolt kisebb üvegekbe (2-3 dl) tölteni, hogy ne menjen tönkre felbontás után (tároljuk hűtőszekrényben).

http://www.mimi.hu/gasztro/zakuszka.html

Erdélyi zakuszka

Ilyet két éve egy székelyföldi kiránduláson kóstoltam először. A miklósvári vendégházban kínálták reggelire, és olyan isteni volt, hogy rögtön elkértem a receptet. Azóta már rengetegszer csináltam, teljesen addikt vagyok, alig várom a "padlidzsán" és "vitaminpaprika" szezonját, hogy csinálhassam újra. A sima padlizsánkrémet is imádom, de ez még rádob egy lapáttal, a sült paprika édeskés-füstös ízével. Friss paradicsomból illik csinálni, de én most konzervet használtam, működött. Kenyérre kenve szoktuk enni, de lehet vele kreatívkodni...



A képen látható adaghoz
1 padlizsán
2 nagy pritaminpaprika (esetleg piros kaliforniai)
4-5 paradicsom (esetleg konzervből)
1 hagyma
olívaolaj

1 kiskanál cukor

1. A padlizsánt és a megmosott paprikákat pár helyen villával megszurkálom, majd úgy ahogy vannak, valami edényben bevágom őket a 200 fokra előmelegített sütőbe. Kb. fél óra múlva megpuhulnak és itt-ott megbarnulnak, ekkor vegyük ki őket és várjuk meg, míg valamennyire kihűlnek.
2. A paprikákból egy mozdulattal húzzuk ki a csumájukat, a padlizsánnak meg kaparjuk ki a belsejét. Robotgépben turmixoljuk össze őket, nem kell teljesen simára, maradhatna darabok.
3. A felaprított hagymát olívaolajon megdinsztelem, hozzáadom a paradicsomokat, majd a padlizsán-paprika pépet. Sóval és egy kiskanál cukorral ízesítem. Kb. 20 percig párolom, utána hagyom kihűlni.

Hűtőben pár napig eláll, de nálunk ez az adag max. 2 napig tart ki. Főleg, mert egyesek (na jó, én) minen egyes hűtővizitkor belekanalaznak.

Címkék: hús nélkül, reggeli

9 Comments:

  • At május 05, 2007 2:14 DU, Anonymous Névtelen said…

    Szia,
    Veletlenul bukkantam erre a receptre, mivel erdelyi vagyok, hozza merek szolni.
    A legjobb akkor lesz a zakuszka, ha a padlizsant es a paprikat is nyilt langon, vagy a nyilt langra tett sutolapon sutod.
    Az altalad bemutatott recept a legelterjedtebb, en is igy keszitem, de rengeteg variacio van a zakuszkara es erdemes kiprobalni. Igy van paszulyos, de ebbe nem kerul padlizsan, van gombas es meg sok mas, amit ki sem probaltam meg. Edesanyam minden osszel eltesz belole telire is. Sot, az utobbi idoben az elokeszitett hozzavalokat, kulon-kulon, lefagyassza es mikor kedve tamad osszedob egy jo adagot.
    Puszi
    edit

     
  • At május 08, 2007 7:44 DE, Blogger Zsofi foodblogja said…

    Szia, kösz a hozzászólást. Legközelebb kipróbálok valami más fajtát is. A paszulyos fehérbabból készül?

     
  • At május 11, 2007 11:11 DE, Anonymous Névtelen said…

    Szia,
    Igen, feherbabbol keszul, de a nagyszemu fajtabol.
    edit

     
  • At április 27, 2008 1:20 DU, Anonymous Névtelen said…

    Szia!
    Kb. 4 évvel ezelőtt kaptam egy kis befőttes üvegben zakuszkát az egyik Erdélyből származó kolléganőmnőt, ami nagyon ízlett. Sajnos a receptet nem kértem el, és már régóta másik munkahelyen dolgozom. Tegnap a leírt recept szerint a feleségem elkészítette, de én kicsit más ízre számítottam (nekem kicsit édeskés volt), így ő módosította a következők szerint a hozzávalókat: 3 padlizsán, 2 fej vöröshagyma, 2 TV paprika, 10 dkg füstölt fekete erdei sonka (a füstölt íz miatt :) ), oliva olaj, só bors, vegeta, fokhagyma. Nagyon finom lett, érdemes kipróbálni. Véleményem szerint még egy kis balzsamecetet is elbír.

    Attila

     
  • At április 28, 2008 12:17 DU, Blogger Zsofi foodblogja said…

    Szia Attila, ahány ház, annyi zakuszka, de ki fogom próbálni a ti verziótokat is! Azzal a füstölt sonkával tényleg jó lehet.
    Az édeskés íz egyébként a pritaminból jön, én ilyet ettem Erdélyben, úgyhogy ez lett az etalon :).

     
  • At szeptember 16, 2008 10:31 DE, Blogger Furka Tünde said…

    Sziasztok!

    Én is egy erdélyi barátom révén kóstoltam a zakuszkát, és nagyon ízlik. Most keresgéltem a neten a különböző recepteket, és sok helyen írják, hogy az ízesítésből nem maradhat ki a babérlevél, illetve a tárkony. Megkérdezem a barátomat is, hogy az ő édesanyja mivel ízesíti, csak mert itt ti ezeket nem említettétek.

     
  • At szeptember 30, 2008 7:57 DU, Anonymous Névtelen said…

    Terka...
    en is igy keszittem el,de mielott lezarom az uvegeket,az olajat felforrositom es a tetejere ontok par evokanallal,hogy megsusse.Igy tartosabban elall a zakuszkank egessz telen(ex anyostol tanultam):-)

     
  • At július 01, 2009 9:08 DU, Blogger István said…

    Sziasztok!
    Én félszékely vagyok. A padlizsánkrémnek,és a zakuszkának is az a lényege, hogy a zöldségeket nyílt lángon akár gáztűzhelyen, vagy gillsütőn (faszénen) hirtelen nagy hőn süssük. A padlizsán akkor jó, ha a húsa "hófehér marad. A paprikának is vastag húsának kell lennie és celulózos héját szinte feketére kell sütni. Ettől lesz a kívánt füstös íz. Innentől bármit lehet vele csinálni, ez az alap. Szerintem a sütő a maga 200 fokával -e mennyei zöldség kigúnyolása.

     
  • At január 22, 2010 7:25 DU, Anonymous Névtelen said…

    Sziasztok
    Nekem a babbal készitett zakuszka az igazi.
    Szeretem ha egészben van benne a bab,de kenyérre kenve fenáll a vszélye hogy lepotyognak a babok.
    Ezért érdemes a megfőzött babot ledarálni...

     

    http://kaja.blog.hu/2007/10/25/zakuszka_1




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 50
Heti: 13
Havi: 917
Össz.: 143 057

Látogatottság növelés
Oldal: Zakuszka
KAJO - © 2008 - 2024 - kajo.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »