KAJO

Fincsiségek

Mézes krémes (Mézes zserbó)

pic

Hozzávalók:

a tésztához:
3 evőkanál méz
3 evőkanál tej
1 db tojás
5 dkg margarin
15 dkg kristálycukor
1 kiskanál szódabikarbóna
40 dkg liszt
a töltéshez:
25 dkg margarin
10 dkg búzadara
15 dkg porcukor
0,5 l tej
1-1,5 db citrom
15 dkg baracklekvár
a mázhoz:
5 dkg margarin
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
10 dkg kristálycukor
1,5 evőkanál víz

kb. 60 db/6778 kcal, 1 db/112 kcal


Elkészítés:

A tészta hozzávalóit a liszt kivételével gőz fölött folyamatosan kevergetve, kb. 10 perc alatt krémesre főzzük. Amikor langyosra hűlt hozzáadjuk a liszthez, és összegyúrjuk. Négy részre osztjuk, és egyenként vékony lapokká nyújtjuk. Jól kikent, kilisztezett sütőlapon, vagy a tepsi hátán, 170 fokra előmelegített sütőben (légkeveréses sütő 160 fok) kb. 5-7 perc alatt aranybarnára sütjük. (Vigyázzunk, mert könnyen megég! Míg az egyik lapot sül, közben a másikat nyújtjuk.) A krémhez a tejet felforraljuk, beleszórjuk a búzadarát, és folyamatosan kevergetve sűrűre főzzük. A margarint a porcukorral habosra kikeverjük, apránként hozzáadjuk a kihűlt darát, a citrom reszelt héját és levét. Ha savanykásabban szeretjük, tehetünk még bele citromlevet, végül az egészet robotgéppel krémesre keverjük. A legalsó lapot megkenjük a krém felével, rátesszük a következő lapot, melyet lekvárral kenünk meg. A következő lapra rákerül a krém másik fele. A legfelső  lapot csokimázzal vonjuk be. A máz hozzávalóit - folyamatosan kevergetve - simára főzzük, kicsit hagyjuk hűlni, majd egyenletesen elkenjük a tésztán. A süteményt csak másnap lehet szeletelni, mivel addigra puhul meg a tészta.


Lajcsi szelet

pic

Hozzávalók:

A tésztához:
45 dkg. liszt
2 evőkanál kakaó
2 evőkanál méz 
2 db. tojás
20 dkg. porcukor
5 dkg. vaj
2 kávéskanál szódabikarbóna
A töltelékhez:
1 csg. puncs pudingpor
1 csg. vanília pudingpor
6 dl. tej
25 dkg. margarin
2o dkg. porcukor
1 tábla tortabevonó


Elkészítés:

A tésztához szükséges alapanyagot - a liszt kivételével - belemérjük egy edénybe, és gőz fölött kb. 3 percig kavarjuk.  Utána levesszük a tűzről, és összedolgozzuk a liszttel. Három cipóba osztjuk, egyenként vékonyra kinyújtva, kizsírozott, kilisztezett tepsin megsütjük. A töltelékhez a pudingport  3 – 3 dl tejjel külön-külön megfőzzük, amíg kihűl, a margarint a cukorral habosra kikeverjük.  A vajkrémet megfelezzük, és a pudingokhoz keverjük. Az alsó tésztalapot a puncskrémmel megkenjük, ráhelyezzük a következő lapot, melyet a vaníliakrémmel kenünk meg. Majd a harmadik lap következik, amit az olvasztott tortabevonóval öntünk le. Hideg helyen – legalább 1 napig – pihentetjük, csak azután szeleteljük fel.


LINZERKARIKA

  • 22 dkg Schär Mix C
  • 10 dkg darált dió
  • 10 dkg porcukor
  • 20 dkg Liga margarin

Hogyan készítsük el?

A hozzávalókat összegyúrjuk, hűtőben pihentetjük néhány órát (lehet egy éjszakát is), majd hidegen kinyújtjuk és kiszúrjuk. 200°C-on világos színűre sütjük. Megtöltjük lekvárral, s meghintjük porcukorral.

Másnapra beszívja a lekvárt és finom puha lesz.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Brownie dupla csokis

pic

Hozzávalók:

10 dkg étcsokoládé
3 dkg kakaópor
30 dkg porcukor
4 db tojás
10 dkg vaj
1 fiola vanília aroma (vagy 1 rúd vanília)
15 dkg liszt
1/2 stampedli rum
csipet só
a csokimázhoz:
5 dkg vaj
2 dkg kakaópor
1/2 fiola vaníliaaroma (vagy 1 rúd vanília)
15 dkg porcukor
1 teáskanál víz
2 teáskanál méz
1/2 kávéskanál ecet (hogy a máznak szép fénye legyen)


Elkészítés:

A vajat és az összetördelt étcsokit vízgőz felett felolvasztjuk. A porcukrot elkeverjük a tojásokkal, hozzáadjuk a vanília aromát, az olvasztott csokit és a vajat, majd a liszttel elkevert kakaóport és a sót. A jól kikevert masszát egy sütőpapírral vagy alufóliával kibélelt, kb. 18*24 cm-es tepsibe öntjük, és 170 fokra (légkeveréses) előmelegített sütőben 25 percig sütjük. Amíg a tészta hűl, elkészítjük a csokimázat. A vajat cukorral, vízzel és mézzel, vízgőz felett megolvasztjuk. A tűzről levéve belekeverjük a kakaóport, a vaníliát és végül az ecetet. A mázat a kihűlt tésztára kenjük, és ha megdermedt, a süteményt forró vízbe mártott késsel kockákra szeleteljük.


Pali-szelet


        2 evőkanál kakaó, 2 evőkanál méz, 2 egész tojás, 20 dkg porcukor, 5 dkg vaj,  1  mokkáskanál szódabikarbóna. Ezt gőz felett 5 percig keverni, utána 40 dkg liszttel összegyúrni, 3 részre osztani, és kisodorni. A tepsi hátulján 3 lapot sütünk 200 fokon kb.  8 percig.

Krém: 1 csomag puncs, illetve 1 csomag vaníliáspudingot 1-1 evőkanál liszttel 0,5 - 0,5 liter tejben megfőzni. 1 margarint 20 dkg porcukorral kikeverni, és 2 részre osztani. Mindegyik pudinghoz hozzákeverni (a puncsba rumot, a vaníliába vaníliáscukrot). Tésztára puncskrém, rá tészta, rá vaníliakrém, rá tészta.

Én egy nagy tálcát rakok  a tetejére és nehezéket, hogy hamarabb puhuljon. 



Tetejére csoki máz, vagy porcukor.

Másnap lehet szeletelni.




Máglyarakás

6 szikkadt zsemle vagy kifli * 4 tojás * 5 dl tej * 5 evőkanál vaníliával ízesített cukor * 4 evőkanál feketekávé * 5 dkg vaj * 10 dkg dió vagy mandula * citromlé

Egy kikent tűzállótálba karikázzuk a péksüteményt. A tojás sárgákat habosra keverjük 4 evőkanál cukorral, fölengedjük kávéval, és a süteményre öntjük, majd 1 órát állni hagyjuk. Sütés előtt még hozzáöntjük az olvasztott vajat, megszórjuk darált dióval, és a sütőben egy fél órát sütjük. A tojások fehérjét 1 evőkanál cukorral és néhány csepp citromlével felverjük, és a kisült tészta tetejére simítjuk, visszatoljuk a sütőbe, míg világos rózsaszínű nem lesz.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Mézes zserbó

Tészta: 1 tojás * 10 dkg cukor * 5 dkg margarin * 2 evőkanál méz * 5 evőkanál tej * 1 teáskanál szódabikarbóna * 45 dkg liszt

Egyik krém: 3 dl tej * 10 dkg cukor * 25 dkg margarin * 1 vaníliás pudingpor

Másik krém: 3 dl tej * 10 dkg cukor * 25 dkg margarin * 1 vaníliás pudingpor * kakaópor

Máz: 1 evőkanál tej * 10 dkg cukor * 10 dkg margarin * 2-3 evőkanál kakaó

A hozzávalókat - a liszt kivételével - gőz felett, legalább 5 percig főzzük, amíg besűrűsödik. Még melegen belekeverjük a lisztet. Lisztezett deszkán nyújtjuk 3 nagy, vagy 6 kisebb lapra. (Azt a tésztát, amivel nem dolgozunk, lehet a gőz fölött hagyni, hogy ne keményedjen meg.) A tepsi hátlapját margarinozzuk, és azon sütjük. A meleg tepsi hátán a kisebb szakadást finoman el lehet tüntetni. Nagyon forró sütőben, percek alatt sül. A kész lapokat egy terítőre csúsztatjuk. A kétféle krém között az a különbség, hogy az egyikbe kakaóport is keverünk. A pudingot megfőzzük a tejben, legvégül keverjük bele a margarint. A lapokat úgy kenjük meg, hogy alulra kerüljön a csokis pudingkrém, a következő lapra a vaníliás. A legfelső lapot mázzal kenjük meg. 1 evőkanál tejet melegítünk, és belekeverjük a hozzávalókat. A tűzről levéve, még melegen, belekeverjük a margarint is. Ha a máz a tésztán megdermedt, fóliába tesszük és mehet a fagyasztóba. Sokáig eltartható sütemény, érdemes belőle egyszerre többet készíteni.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Csodatorta

25 dkg rétesliszt * 35 dkg porcukor * 6 tojás * 10 evőkanál hideg víz * 15 dkg darált dió * 1 csomag vaníliás cukor * 1/2 csomag sütőpor

Főzött krém: 3 tojás * 15 dkg porcukor * 25 dkg vaj * 2 dkg kakaó * 5 dkg darált dió * 2 evőkanál rum

A porcukrot a tojássárgájával habosra keverjük. Folytonos keverés közben beleöntjük a vizet, és még egyszer jól kikeverjük. Beletesszük a diót, majd a sütőporral összekevert lisztet. Végül óvatosan belekeverjük a kemény tojáshabot. Kikent, lisztezett formában előmelegített sütőben, mérsékelt tűzön sütjük.

Kétfelé vágjuk a kihűlt tortát, és megtöltjük a főzött krémmel, melyhez a tálba beleütjük az egész tojásokat, beleszórjuk a porcukrot, és gőz fölött habverővel addig verjük, míg sűrűsödni kezd. Levesszük a gőzről, hozzáadjuk a vajat, a kakaót, a diót és a rumot, addig verjük, amíg kihűl.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Zserbó szelet (ezt szeretjük)

4 dkg élesztő * 2 dl tej * 60 dkg liszt * 30 dkg margarin * 6 tojás * 50 dkg cukor * 30 dkg darált dió * 20 dkg barackíz * csokoládémáz     

A langyos tejbe morzsoljuk az élesztőt, kevés cukrot és lisztet, pár percnyi pihenés után ez lesz a kovász. A deszkára szórjuk a lisztet, közepébe tesszük a 6 tojássárgáját, a kovászt, a margarint, 20 dkg cukrot és jól kidolgozzuk. A tésztát 3 felé osztjuk: vékonyra nyújtva, az első lapot a tepsi aljára rakjuk. Megkenjük a töltelék felével: 6 tojás fehérjét kemény habbá verünk, ebbe tesszük a 30 dkg cukrot, a darált diót és a barackízt, tovább verjük. A tészta kinyújtott második lapját rátesszük, ismét megkenjük a töltelékkel. A harmadik lappal borítjuk, ezt kicsit megszurkáljuk, tojással megkenjük. Mérsékelt meleg sütőben világosra sütjük. Amikor kihűlt, megkenjük csokoládémázzal. Kis szeletekre vágjuk, mindig annyit, amennyit elfogyasztunk. Fóliába csomagolva sokáig eláll, ha nem esszük meg.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Dobostortába való krém

18 dkg porcukor * 18 dkg vaj * 18 dkg csokoládé * 6 evőkanál víz

Tetejére: 1 evőkanál víz * 1 marék kockacukor

A csokoládét a vízzel felolvasztjuk, majd a tűzről levéve kevergetjük, mikor kihűlt belekeverjük a cukorral habosra kikevert vajat. Ezzel a krémmel kenjük meg a tortalapokat.

A máz: a vizet a kockacukorral melegítjük, míg a cukor barna nem lesz. Ráöntjük a tortára, késsel benyomkodjuk a szeletek helyét, mert ha megdermed, akkor már törik.

Vaníliakrém tortába

5 dl hideg tej * 5 tojássárgája * 10 dkg cukor * 2 dkg rizsliszt * 1 rúd vanília

A tejet a tojássárgájával, cukorral és a rizsliszttel simára keverjük, beletesszük a kettéhasított vaníliát, és habverővel gőz fölött, közepes sűrűségű krémmé főzzük. A vaníliát kivesszük, tovább keverjük, amíg kihűl.

Kávékrém tortába

Lásd vanília krémet, csak vanília helyett * 1 dl erős feketekávét teszünk bele, és * 1 evőkanál zselatint.
----------------------------------------------------------------------------

Lúdláb

4 tojás * 8 evőkanál liszt * 25 dkg háztartási keksz * 2 dupla fekete * 20 dkg margarin * 20 dkg porcukor * 1 tojás * csokoládémáz (lásd csokoládémáz zserbóhoz)

4 tojásból, 2 evőkanál melegvízből és 8 evőkanál lisztből vizes piskótát sütünk. Ez az alap. A háztartási kekszet ledaráljuk, és forró feketekávéval leöntjük, sűrű pépet kapjuk. Amíg hűl, a margarint a porcukorral és a tojással habosra keverjük, a kihűlt masszával összekeverjük. Rákenjük a piskótára, és bevonjuk csokoládémázzal. Hűtőben tartjuk. Több napig is eláll.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Túrós táska

35 dkg liszt * 10 dkg zsír * 1 dkg élesztő * tej *1 evőkanál cukor * só

Töltelék: 1 tojás * 3 evőkanál porcukor * 25 dkg túró * 1 evőkanál tej * 5 dkg mazsola * citromhéj

Tetejére: tojássárgája

A lisztet összegyúrjuk a zsírral, a cukros tejben kelesztett élesztővel, sóval, annyi tejjel, hogy könnyű tésztát kapjunk. 2-3 órát kelesztjük. Félujjnyi vastagra nyújtjuk, négyzeteket vágunk belőle. A töltelékhez a túrót áttörjük. A tojássárgáját kikeverjük a cukorral, majd a túróval, beletesszük a tojásfehérje habját, a reszelt citromhéjat, mazsolát. Minden négyzetre egy halom tölteléket rakunk, majd a négy csücskét összefogjuk. Megkenjük tojássárgájával, a még be nem gyújtott sütőben kezdjük sütni.
--------------------------------------------------------------------------------------------

332. Máglyarakás

Előzőleg vajazzunk ki egy nagyméretű hőálló üvegtálat, majd áztassunk be 10 dg megmosott mazsolát kevés sütőrumba. Utána daráljunk le 10 dg földimogyorót. (Előtte dörzsöljük le a pirított mogyoróbél vékony héját.) Mossunk meg 0,5 kg rétesalmát, vágjuk ketté, és a magház kimetszése után hámozzuk meg. Szeleteljük kb. 1 cm széles cikkekre, majd vágjunk max. 1 cm vastag karikákra 6 db friss kiflit. (Normál méretű, 5 dekagrammos sótlan kiflit használjunk.) Forraljunk fel 4 dl friss tejet, vegyük le a tűzről, és oldjunk fel benne 4 dg szeletekre vágott vajat, és ezt is tegyük félre. 3 tojássárgáját keverjünk habosra 12 dg mézzel és 1 dg vanillincukorral, majd lassan engedjük fel a langyosra hűlt tejjel. Mártogassuk bele a kiflikarikákat, és egymás mellé helyezve alakítsunk ki belőlük egy réteget a tál aljában. (Dobjunk bele egy marék kiflikarikát, alámerítve hagyjuk kissé ázni, majd szedegessük ki. Az egészre nem szabad ráönteni a tejet, mert akkor egy része sokat szív fel és szétmállik, a többi pedig kemény marad.) Terítsük szét rajta az almaszeleteket, és szórjuk meg a mazsolával, majd hintsük rá a ledarált földimogyorót. Az egészet borítsuk be a tejbe áztatott kiflikarikák másik felével. (A visszamaradt tejet csurgassuk a szélső sorokra.)

Ha csak közepes méretű üvegtálunk van, osszuk a kifliszeleteket három- a mazsolát és a darált mogyorót pedig kétfelé, és két rétegben rakjuk bele az almaszeleteket.) Hideg sütőbe helyezve, közepes tűzön (210 °C-on) süssük kb. fél óráig, amíg az alma megpuhul. Közben egy csipet sóval verjük kemény habbá a visszamaradt 3 tojásfehérjét. Amikor kikeményedett adjunk hozzá 15 dg baracklekvárt, és alacsony fordulatszámon keverjük bele. Vegyük ki a tálat egy összehajtogatott konyharuhára, egyenletes elosztva kenjük a tészta tetejére az ízesített habot, és tegyük vissza a sütőbe. Enyhe tűzön (150 °C-on) süssük még kb. negyedóráig, amíg a tojáshab kissé megpirul. Nagyobb kockákra vágva, melegen tálaljuk. (Rósejbnisütő lapáttal szedjük ki, mert könnyen szétdől.) Desszertként fogyasztva 6 személynek elegendő. Hűtőszekrényben tároljuk. Másnap grillsütőben felfrissíthetjük. (Egy fűtőbetéttel rendelkező sütőben az alja legyen felül, mert a tojáshab hamar megég.) Télen hűtőházban tárolt kevésbé érett jonatánalmát használhatunk hozzá. A 10 dg mogyoróbél 15 dg héjas mogyoróból nyerhető ki. Az ínyencek mazsola helyett 15 dg kimagozott és kettéválasztott meggyel dúsítják a máglyarakást. Ebben az esetben 15 dg mézet tegyünk a tejbe.
-------------------------------------------------------------------------------------------
337. Sajtos rúd

Előzőleg vegyük ki a vajat a hűtőből, hogy felmelegedjen, majd reszeljünk le 10 dg parmezán vagy edámi sajtot. A sajtból kb. 2 dekagrammot tegyünk félre, a többit pedig egy kisebb gyúrótálban keverjük össze 20 dg liszttel. Adjunk hozzá fél mokkáskanál sót, 1 tojássárgáját, 1 kávéskanál citromlevet, 1 dl vizet, és az egészet jól dolgozzuk össze. Ha túl kemény lenne, öntsünk hozzá még egy kis vizet. Vigyázzunk azonban, hogy ne hígítsuk túl a tésztát, mert a reszelt sajt miatt először nagyon keménynek látszik. Az összedolgozásnál vegyük ki a tálból, és helyezzük deszkára, mert így könnyebbé válik a gyúrása. Amikor az intenzív gyúrás következtében kellően homogénné vált és meglágyult, lisztezzük be a deszkát, és nyújtsuk ki a középre helyezett tésztát négyzet alakúra, majd egy széles pengéjű késsel egyenletesen kenjünk rá 15 dg szobahőmérsékletű vajat. Ezután a kb. 4 mm vastagra elnyújtott tészta jobb és bal oldali szélét hajtsuk vissza úgy, hogy némi átfedéssel középen találkozzanak. Ezt követően a levestésztánál valamivel puhább tészta alsó és felső szélét is hajtsuk vissza ugyanúgy, majd mint egy könyvet csukjuk össze. Így összehajtogatva tegyük egy belisztezett tányérra, és hűtőszekrényben pihentessük kb. 1 órán keresztül. Utána a belisztezett deszkán ismét nyújtsuk ki a tésztát, és ugyanabból az irányból, ugyanabban a sorrendben hajtsuk össze, majd tegyük vissza a hűtőszekrénybe. Ezt a műveletet fél órás pihentetésekkel még kétszer ismételjük meg. Amennyiben a hűtőszekrény nem a legalacsonyabb fokozatra van állítva, akkor kevesebb idő is elegendő. Nagyon fontos, hogy a tésztát minden egyes alkalommal ugyanúgy helyezzük a deszkára, mint ahogyan elvettük onnan, mert az össze-vissza való hajtogatással tönkretesszük a lemezes szerkezetét. (Sokan úgy tartják nyilván a hajtogatások számát, hogy hűtőbe rakás előtt az ujjukkal annyi kis gödröt nyomnak a tészta tetejébe, ahányadiknál tartanak.)

A hajtogatási műveletsorozat, illetve a negyedik pihentetés után nyújtsuk ki a tésztát 24 × 20 cm méretűre, majd verjünk fel 1 kisebb tojást, és vékonyan kenjük meg vele a tetejét. Végül szórjuk rá a félretett sajtot, és forró vízbe mártogatott késsel vágjuk fel kb. 2 cm széles, és 10 cm hosszú szeletekre. Régen gázlángon megtüzesített kést használtak erre a célra, de ettől a pengéje elszíneződik, tönkremegy. (Ha valamelyik késünket feláldozva a klasszikus megoldásnál maradunk, akkor a pengére ragadt sajtot és tojást minden egyes felmelegítés előtt le kell kaparni.) A rudakat rakjuk egy nagyobb méretű zománcozott tepsibe, és fél óráig hideg helyen pihentessük. Forró sütőbe helyezve, erősebb tűzön süssük 5 percig, majd közepes tűzön (210 °C-on) még kb. 15 percig, amíg a teteje világospirosra pirul. Ügyeljünk arra, hogy a leveles vajastészta sütése mindig élénk tűzön történjen. Sütés közben a hőmérséklet ne csökkenjen közepes érték alá, mert akkor a vaj kiolvad a tésztából, és nem fog megemelkedni. Az alacsony hőmérsékleten sütött tészta nem leveles, hanem "szalonnás" lesz. Profi cukrászok a nyers rudak berakása előtt hideg vízzel kiöblítik a tepsit, mert a visszamaradó vízből keletkező gőz még jobban felnyomja a leveles vajastésztát. Ha dupla mennyiséget készítünk, egyszerre gyúrjuk meg a tésztát, nyújtsuk ki téglalap alakúra, és a 30 dg vaj rákenése után keresztben vágjuk ketté. Utána külön-külön hajtogassuk és süssük.

Nyáron a vajat hűvös helyre tegyük felengedni, mivel a túl lágy vaj felpuhítja a tésztát. Ennek következtében az előírt idő alatt nem tud megdermedni, és a nyújtás során kifakad. Ha nem rendelkezünk hűvös helyiséggel, akkor az első pihentetésnél hosszabb ideig hagyjuk a tésztát a hűtőben. Ropogósabbá tehetjük a leveles vajastésztát, ha finomliszt helyett durumlisztből készítjük. Ez esetben kicsivel több vizet adjunk hozzá, hogy ellensúlyozzuk a durumliszt nagyobb folyadékfelvevő képességét. Arra azonban számítsunk, hogy a nagyobb szemcseméret miatt ez a változat nem fog olyan magasra felemelkedni, mint a finomlisztből készült eredeti tészta. Különösen vonatkozik ez a réteslisztből készült változatra.

Kezdő háziasszonyoknak gyakran gondot okoz a tészta négyszögletes formára nyújtása. Sokan panaszkodnak, hogy a cipó formájú tészta elnyújtva kör alakúvá válik. Amennyiben megpróbálják a sarkait utánaigazítani, akkor ezeken a helyeken papírvékony lesz, a közepe pedig olyan vastag marad, mint a cipőtalp. Ez a probléma azonban könnyen megoldható, ha a cipó alakú tésztát a sodrófával nem hengereljük végig, hanem a széle előtt 2-3 centiméterrel megállunk. Keresztben nyújtva ugyanis a széleken lévő vastag tésztatömeg kisodródik a sarkokra, így a kinyújtott tészta minden különösebb erőfeszítés nélkül, magától négyszög alakúvá válik. Egy másik módszer szerint ne cipó alakban nyújtsuk a tésztát, hanem formáljunk belőle tömzsi rudat. Oldalára fektetve és elnyújtva ez a mértani idom kezdettől fogva négyszögletes tésztát eredményez. Ha méretre kell nyújtani a tésztát és túl nagyra sikerült, akkor vegyük fel a deszkáról, és fordítsuk át. A felemeléskor ugyanis zsugorodik, és minél többször forgatjuk át, annál kisebb lesz.


Aki a sajtos rúd előállításának ezt az egyszerűbb, viszonylag könnyen elvégezhető módját is túl komplikáltnak vagy időrablónak tartja, még gyorsabban elkészítheti a tésztáját az alábbi módon. Ennek az élesztővel fellazított félvajas tésztának az íze valamivel alatta marad ugyan az előbbi változaténak, előnye viszont, hogy nem hizlal annyira, mint a nagy vajtartalmú leveles tészták. Előzőleg futtassunk fel 1 dg élesztőt 1 evőkanál langyos tejben, negyed mokkáskanál barna cukor hozzákeverésével. Közben reszeljünk le 10 dg parmezán vagy edámi sajtot, majd 20 dg lisztet morzsoljunk össze 10 dg hűvös vajjal. A sajtból kb. 2 dekagrammot tegyünk félre, a többit keverjük a liszthez. Adjunk hozzá 1 mokkáskanál sót, 1 púpozott evőkanál tejfölt, 2 tojássárgáját, majd a felfutott élesztőt, és az egészet jól gyúrjuk össze. Ha túl kemény lenne, rakjunk bele még egy kis tejfölt. A magyaros ízek kedvelői tehetnek a tésztába negyed mokkáskanál fűszerpaprikát is. A kidolgozást addig végezzük amíg a félkemény tészta már nem ragad, de túl sokáig ne gyúrjuk, mivel a kéz melegétől felolvadó vaj kilágyítja. Ha kellőképpen kidolgoztuk, konyharuhával takarjuk le, és 1 órán keresztül meleg helyen pihentessük.

Ezután nyújtsuk ki a tésztát kb. 21 × 20 cm méretűre, majd verjünk fel 1 kisebb tojást, és kenjük meg vele a tetejét. Szórjuk rá a félretett sajtot, és lisztbe mártogatott éles késsel vágjuk 1,5 cm széles, valamint 10 cm hosszú rudacskákra. Végül helyezzük a rudakat egy nagyobb méretű tepsibe, és negyedóráig meleg helyen kelesszük, majd forró sütőbe rakva, közepes tűzön (210 °C-on) süssük kb. 15 percig, amíg a teteje zsemleszínűre pirul. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert hamar kiszárad, és könnyen megég. Ha a sütő nem melegít egyenletesen, akkor részletekben szedjük ki a kész rudakat. A leveles változattal ellentétben az élesztős sajtos rudat ne hagyjuk a tepsiben kihűlni, hanem még forrón vegyük ki, mivel így nem lesz annyira száraz. Begyújtás után célszerű a sütő aljába egy meleg vízzel töltött fémtálkát állítani, mert az élesztős sajtos tészták sütés közben hajlamosak a kiszáradásra.

Az élesztős sajtos rúd hamar elkészül ugyan, és finom is, de van egy hátránya: nem leveles a tésztája. Létezik azonban a sajtos rúdnak egy harmadik változata, amelyhez se élesztő, se vaj, se tojás nem kell, és mégis magassá, levelessé válik. A Tejfölös sajtos rúd elkészítése még az élesztős változatnál is kevesebb időt igényel. Rétegeződését a tésztába dolgozott nagy mennyiségű tejföl, és a legalább fél napig tartó pihentetés váltja ki. 25 dg réteslisztet morzsoljunk össze 25 dg szobahőmérsékletű margarinnal, majd dolgozzuk össze 2 dl tejföllel és 1 mokkáskanál sóval. Egy éjszakán át hűtőszekrényben pihentessük. (A ragacsos masszát gyűjtsük egy halomba, és belisztezett tálba rakva helyezzük a hűtőbe. Az állás során a lisztszemcsék megduzzadnak, és a margarin megdermed, így nem lesz olyan ragadós.) Másnap alaposan belisztezett deszkán formáljuk tömzsi rúddá, fektessük az oldalára, és nyújtsuk ki kb. 24 × 20 cm méretűre, kenjük meg a tetejét 1 felvert tojással, és egyenletesen elosztva szórjunk rá 2 dg reszelt sajtot. Forró vízbe mártogatott éles késsel daraboljuk fel 2 cm széles és 10 cm hosszú rudakra. Helyezzük egy nagyobb méretű zománcozott tepsibe, majd pihentessük a hűtőben kb. fél óráig. A leveles Sajtos rúdhoz hasonlóan süssük 5 percig erősebb, majd kb. 20 percig közepes tűzön (210 °C-on), amíg a teteje világospirosra pirul. (Tojással dúsítva ez a tészta is finomabb lesz. Ennek a változatnak az előállítási módja a Szójás pirog végén található.)

A különböző módon készített sajtos rudakat frissen, de lehűlve tálaljuk. Hűtőszekrényben nem szabad tárolni, mivel átgyengül "megereszkedik". Ha marad belőle, polietilénfóliával takarjuk le, mivel szabadon hagyva másnapra teljesen elveszti a ropogósságát, illetve az élesztős változat kiszárad. A másnapos sajtos rúd azonban grillsütőben felfrissíthető. Felmelegítés után a készülékből kivéve hagyjuk lehűlni, mert csak így lesz ismét ropogós. Az élesztős változat tetejét sütőbe helyezés előtt kissé vizezzük meg. A leveles tésztákból kb. 24 db, míg az élesztős változatból max. 28 db sajtos rúd várható.


Ezekből a tésztákból minden változtatás nélkül készíthetünk Sajtos pogácsát is. Ebben az esetben a leveles vajastésztát 1 cm, az élesztőset valamint a tejfölöset pedig 1,5 cm vastagra nyújtsuk ki, és a kiszúrást forró vízbe, illetve lisztbe mártogatott kis méretű pogácsaszaggatóval végezzük. Leveles tésztánál a leeső tésztadarabokat ne gyúrjuk össze, hanem elfordítás nélkül helyezzük őket egymásra, és a sodrófával préseljük egy tömbbe, majd lapítsuk szét. A kinyújtott maradék tésztát újból hajtogassuk össze, és 1 cm, illetve 1,5 cm vastagra lapítva folytassuk a kiszúrást mindaddig, amíg el nem fogy. (Ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb legyen a leeső tészta, mert ez már nem fog kellőképpen felemelkedni.) Pogácsakészítés esetén a tésztát mindkét változatnál kiszúrás után kell megkenni, és sajttal megszórni. Azért, hogy a pogácsák sütés közben ne dőljenek el, a leveles tésztákat fél óráig hideg helyen, az élesztős változatot pedig fél óráig meleg helyen pihentessük. Vigyázzunk, hogy a tojás ne folyjon le az oldalára, mert akkor a tészta nem tud felemelkedni. Nagyobb méretű zománcozott tepsiben süssük.

Amennyiben a sajtos rúd tésztájába előírt sajtot húsdarálón áthajtott 15 dg száraz túróval helyettesítjük, akkor a fenti módon ízletes Túrós pogácsát is készíthetünk. Még finomabb lesz, ha 1 evőkanál apróra vágott kaprot is keverünk bele. Ebben az esetben a leveles vajastésztát csak 0,5 dl vízzel hígítsuk. Ha a gyúrás során a túró kilágyulna, pár percre tegyük a kidolgozott tésztát a mélyhűtőbe, hogy egy kicsit keményedjen. A túró nedvesítő hatásának ellensúlyozására az élesztős változat tésztáját 22 dg liszttel készítsük. A sütési idő mindkét esetben 5 perccel nő. Ízletesebbé és gusztusosabbá tehetjük túrós pogácsánkat, ha a tetejét a sajtos pogácsához hasonlóan meghintjük reszelt sajttal. (A tejfölös leveles tésztából nem lehet túrós pogácsát készíteni, mert ennek alapanyaga olyan ragacsos, hogy már nem bír el további lágyítást.)
------------------------------------------------------------------------------------------
Hókifli

Hozzávalók:


50 dkg rétesliszt
25 dkg margarin
2 dl tejföl
csipet só
1 ek. porcukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor (vagy ha van házi vaníliás cukor, az a legjobb)
2 dkg friss élesztő
kb. 0,5 dl tej


Elkészítés:


1. Az élesztőt a langyos, cukros (1 mokkáskanál) tejben meleg, de nem forró helyen felfuttatjuk.


2. A lisztben tenyerünk között elmorzsoljuk a margarint, majd a többi hozzávalóval rugalmas tésztát gyúrunk belőle. Ha a tészta esetleg nem állna össze, egy kevés langyos tejet lehet még hozzá tenni, míg kellően jól gyúrható, könnyű tésztát nem kapunk.


3. Két gombócba vesszük, és letakarva szobahőmérsékleten legalább 30 percig pihentetjük. (Akár folpack-ba is csomagolhatjuk és úgy eláll másnapig akár.)


4. Kb. 3 mm vastagságúra nyújtjuk, a legnagyobb pogácsaszaggatónkkal köröket szaggatunk belőle, majd kedvünk szerinti töltelékkel megtöltjük. Feltekerjük, kifliket hajtunk belőlük.


5. Sütőpapírral kibélelt tepsin, előmelegített 180 °C-os sütőben, kb. 15 percig sütjük, és még melegen vaníliás porcukorba forgatjuk.



Lili kifli
20 deka vajat 25 deka liszttel fél cs Váncza vanilincukorral, 20 deka túróval és kevés sóval jól összedolgozzuk.
Késhát vastagságúra nyújtjuk háromszög alakokra vágjuk, lekvárral megkenjük, és kifli formára csavarjuk.
kikent-lisztezett tepsibe megsütjük.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Frissítés! Kipróbáltam fele mennyiség finomliszt és fele mennyiség teljes kiőrlésű liszt keverékével és úgy is nagyon finom, csak a tészta színe picit sötétebb és lehet, hogy több folyadékot vesz fel (pl. kicsit több citromlé vagy tejföl)! Próbáljátok ki!


Almás pite

Hozzávalók a tésztához:

25 dkg Ráma margarin
40 dkg finomliszt
12 dkg kristálycukor
1 tojás sárgája
1/2 citrom reszelt héja és leve
1 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
1-2 evőkanál tejföl

A töltelékhez:
2 kg alma
(opcionálisan fél kg magozott meggybefőtt vagy mirelit meggy)
fahéj
2 csomag vaníliás cukor

A Rámát a lisztben elmorzsolom, a többi hozzávalóval ruganyos tésztává gyúrom. 2 cipóra osztom, én úgy szoktam, hogy az egyik cipót nagyobbra hagyom kicsivel (ez lesz a süti alja), míg a másik cipő egy kicsivel kisebb (ez lesz a teteje majd). Szerintem ugyanis sokkal finomabb, ha alul van a több tészta, rajta a dús töltelék, majd a tetején leheletvékony tésztaréteg következik. Amíg pihen, az almák magházát kiemelem, meghámozom, sajtreszelőn lereszelem. Egy közepes méretű, magasabb falú tepsit kivajazok, morzsával körbeszórok. A sütőt 200 °C-ra előmelegítem. A nagyobb bucit veszem elő, lisztezett deszkán tepsi nagyságúra nyújtom, majd a tepsibe egyengetem, kézzel kicsit bele is „tapicskolom” (Nagyim szóhasználata :) ). Leheletvékonyan megszórom zsemlemorzsával, majd jöhet bele az előzőleg kinyomkodott reszelt alma. Szépen elteregetem az alján (ha az almás-meggyes változat mellett döntöttem, a meggyel ugyanígy járok el), megszórom a vaníliás cukorral és a fahéjjal. Ezután következik a második tésztabuci, ezt is hasonlóméretűre nyújtom, a félkész süti tetejére hengergetem. Praktikus ehhez a művelethez a sodrófát igénybe venni, azaz arra tekerni a tésztát és úgy segíteni rá a tepsire. Villával megszurkálom, felvert tojássárgával megkenegetem és mehet is kb. 40 percre a sütőbe. Akkor jó, amikor a teteje halványdrapp színárnyalatot ölt és megszilárdult (tűpróba!). Ha kihűlt, szeletelhető.



Szilvás lepény- Patebrise

A sütihez szükség van:

30 dkg pâte brisée-re
50 dkg szilvára
11 dkg porcukorra

A pâte brisée hozzávalói (50 dkg tésztához):

19 dkg szoba-hőmérsékletű vaj
5 g só (1 kávéskanál)
0,5 dl víz vagy tej
25 dkg liszt

A vajat felkockázzuk és egy tálban habosra keverjük. A vízben vagy tejben feloldjuk a sót, és apránként a vajhoz keverjük. Számomra elég hihetetlen volt, hogy a víz és a vaj össze fog állni, de ha tényleg csak apró adagokban adjuk hozzá a vizet, akkor össze tudjuk keverni. A lisztet átszitáljuk és apránként a vajhoz adjuk, folyamatosan keverve, de ne dolgozzuk túl a tésztát. Amikor nagyjából összeállt a tészta, a munkalapra öntjük és homogénné gyúrjuk, kis gombócot formázunk belőle és kissé kilapítjuk (nem nagyon). Fóliába csomagoljuk és 2 órára a hűtőbe tesszük.

Mivel itt 50 dkg tésztára adta meg a mennyiségeket, és nem volt kedvem arányosítani, így csak 25 dkg tésztát használtam fel a lepényhez.

A szilvát kimagozzuk, a sütőt előmelegítjük 200 fokra. A tésztát kinyújtjuk és egy kivajazott 22 centi átmérőjű piteformát kibélelünk vele, én a kilógó részeket visszahajtogattam, hogy ne vesszen kárba egy gramm tészta sem. A tésztát villával megszurkáljuk, és megszórjuk 4 dkg porcukorral (P. Hermé sima porcukrot ír, én fahéjat is kevertem hozzá). A szilvát rápakoljuk a tésztára, úgy, hogy a gömbölyű felük legyen alul. Ismét megszórjuk 4 dkg fahéjas cukorral, majd a sütőbe tesszük 30 percre. Teljesen kihűtjük és rászórjuk a maradék 3 dkg cukrot.

Nagyon-nagyon finom lett, csak mivel a szilva levet eresztett, egy kissé eláztatta alul a tésztát, de szerintem nem zavaróan. Legközelebb kapcsos formában fogom sütni, mert úgy sokkal könyebb a formából kioperálni...


338. Ízes táska

Hajtogatott leveles tésztából nem csak sajtos rudat és pogácsát, hanem különböző töltött süteményeket is készíthetünk. Ezek közül az egyik legismertebb az ízes táska. Tésztája ugyanúgy készül, mint a leveles sajtos rúdé, azzal a különbséggel, hogy a reszelt sajtot el kell hagyni belőle, és csak egy csipet sót szabad beletenni. A hiányzó sajtot liszttel pótoljuk, azaz ebben az esetben 25 dg lisztet 1 tojássárgájával, 1 kávéskanál citromlével, 1,1 dl tejjel és egy csipet sóval kell összegyúrni, majd a 0,5 cm vastag tésztára 20 dg vajat kenjünk. Négyszeri hajtogatás és pihentetés után nyújtsuk a tésztát 28 × 28 cm méretűre, majd a leveles Sajtos rúdnál javasolt módon vágjuk fel 7 centiméteres négyzetekre. Utána tegyünk a kiszabdalt tésztadarabok közepére egy-egy mokkáskanál meggydzsemet vagy keményebb gyümölcsízt (pl. almalekvárt), és átlósan hajtsuk össze. Ha nem sikerült szabályos négyzetekre kivágnunk, akkor ne átlósan, hanem keresztben hajtsuk ketté. Amennyiben nincs tömör dzsemünk, akkor 3-4 szem kimagozott és szőlőcukorban meghempergetett meggyet is rakhatunk bele. A felső tésztaréteg szélét ne nyomkodjuk hozzá az alsóhoz, mert akkor sütés közben nem tud felemelkedni, nem lesz gusztusos, leveles a sütemény. Végül helyezzük egy nagyobb méretű zománcozott tepsibe, majd óvatosan kenjük meg a tetejét 1 felvert tojással. Fél óráig hideg helyen pihentessük, és a leveles Sajtos rúdnál leírtak szerint süssük 10 percig erősebb, majd kb. 10 percig közepes tűzön (210 °C-on), amíg világospirosra pirul. A háromszög alakú tésztákat oly módon rendezzük el a tepsiben, hogy a hosszabbik, tömör oldaluk nézzen az ajtó felé. Gyümölcsíz helyett használhatunk diós vagy mákos tölteléket is. Erre a célra a Bejgli tölteléke változtatás nélkül felhasználható. Jelen esetben a feltüntetett töltelékmennyiség fele is elegendő. A különleges ízek kedvelői megtölthetik a tésztát kimagozott meggy levével simára kevert ízesített gesztenyemasszával is. Még finomabb lesz, ha a tésztára helyezett masszát 1-2 szem kimagozott és kisebb darabokra csipkedett meggyel dúsítjuk. A fenti mennyiségű alapanyagból 16 db kisméretű sütemény lesz.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Ízes kifli

21 deka lisztet 14 deka vajjal, annyi tejföllel, hogy puha nyújtható tésztát kapjunk (kb 1,5 deci tejföllel számolhatunk), csipett sóval alaposan összegyúrunk, másfél órát pihentetjük, majd kisújnyi vastagra kinyújtjuk, négyszögletes darabokra vágjuk, ízzel megkenjük, egyik sarkánál elkezdve felsodorjuk, tetejét tojással megkenjük, majd meghintjük cukrozott daráltdióval, és készre sütjük.












Weblap látogatottság számláló:

Mai: 31
Tegnapi: 50
Heti: 31
Havi: 935
Össz.: 143 075

Látogatottság növelés
Oldal: Süti
KAJO - © 2008 - 2024 - kajo.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »